  • Zoro # G1212495
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Outside Diameter
2 1/4 in
Minimum Thickness
0.121 in
Maximum Thickness
0.097 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HU-0875USSHZYBAGGR
Zoro #
G1212495
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
For Screw Size
7/8"
Outside Diameter
2 1/4 in
Minimum Thickness
0.121 in
Maximum Thickness
0.097 in
Inside Diameter
0.938 in
Details
CAD Available
Yes
Item
Flat Washer
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Standards
ASME B18.22.1, ASTM F436
System of Measurement
Inch
Rockwell Hardness
RC38
Application
Load Distributing
Type
USS Flat Washer
Color
Yellow
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
Through Hardened
Material Quality Standards
ASTM F436
Dimensional Standards
ASME B18.22.1
For Use With
Grade 8 Fastener
FDA Approved
Not FDA Approved
Metal Detectable
Metal Detectable
Hardness
38 HRC
X-Ray Detectable
X-Ray Detectable
Description
USS Washer, Flat Washer Type USS, Dimensional Standards ASME B18.22.1, Material Steel, Material Grade/Class Through Hardened, Finish Zinc Yellow, For Screw Size 7/8 in, Inside Diameter 0.938 in, Outside Diameter 2 1/4 in, Maximum Thickness 0.097 in, System of Measurement Inch, Minimum Thickness 0.121 in, Color Yellow, Material Quality Standards ASTM F436, Pack Size Small Pack, Rockwell Hardness RC38, Package Quantity 10