  • Zoro # G1224474
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Globe Valves
Globe Valve
Connection Type - Valves
FNPT x FNPT
Pipe Size - Valves
3/4"
Shape - Globe Valves
Angle
Body Material - Valves
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AV10075T
Zoro #
G1224474
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size - Valves
3/4"
Inlet to Outlet Length - Valves
1 7/8 in
Connection Size - Side 2
3/4 in
Nominal Valve Size
3/4 in
Handle Height
4.5 in
Connection Size - Side 1
Overall Length
2.44 in
Details
Item - Globe Valves
Globe Valve
Connection Type - Valves
FNPT x FNPT
Shape - Globe Valves
Angle
Body Material - Valves
PVC
Valve Stem Design
Rising
Valve Handle Design
Knob
Max. Fluid Temp. - Valves
140 Degrees F
Max. Fluid Pressure - Valves
150 psi
Body Material
Seal Material
FKM
Max. Air Pressure
Not Rated
Item
Handle Material
Top of Handle to Inlet Center - Valves
4 1/2 in
Bonnet Style
Union
Stem Material
Max. Steam Pressure - Valves
Not Rated
Wedge Material
Standards
ASTM D1784
Stem Type
Rising
Handle Type
Knob
Valve Structure
Shape
Maximum Pressure - Steam
Bonnet Material
Operating Temperature - Minimum
34 Degrees F
For Media
Fluids
Maximum Pressure - Operating
150 psi
Connection Type - Side 1
NPT
Seat Material
FKM
Coefficient of Volume (Cv)
10
Operating Temperature - Maximum
70 Degrees F
Globe Valve Type
Connection Gender - Side 1
Female
Connection Gender - Side 2
Female
Connection Type - Side 2
NPT
Manufacturer Warranty
3 yr
Disc Material
Valve Series
AV
Description
Globe Valve, Pipe Size - Valves 3/4 in, Connection Type - Valves FNPT x FNPT, Shape Angle, Body Material - Valves PVC, Media - Valves Fluid, Valve Stem Design Rising, Valve Handle Design Knob, Max. Fluid Temp. - Valves 140 Degrees F, Max. Air Pressure Not Rated, Max. Fluid Pressure - Valves 150 psi, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Inlet to Outlet Length - Valves 1 7/8 in, Top of Handle to Inlet Center - Valves 4 1/2 in, Stem Material PVC, Bonnet Style Union, Wedge Material PVC