  • Zoro # G1253813
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Air, Inert Gas, Water
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Nominal Pipe Size
3/8 in
Inlet Connection Type
NPTF
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EF8210G073
Zoro #
G1253813
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Pipe Size
3/8 in
Overall Height
3-15/16 in
Overall Length
1-15/16 in
Center Line Pipe Center Size
3-3/8 in
Overall Width
Orifice Diameter
Details
For Media
Air, Inert Gas, Water
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
NPTF
Outlet Connection Type
Voltage
120V AC
Valve Type
High Flow
Operation Type
Pilot Operated
Seal Material
NBR
Operating Pressure Differential - Maximum
150 psi Air/Inert Gas, 125 psi Water
Operating Pressure Differential - Minimum
5 psi Air/Inert Gas, Water
Item
Solenoid Valve
Body Material
Brass
Application
Air Compressors, Car Wash Equipment, Industrial Water Control, Laundry Equipment, Pumps
Coil Enclosure
Explosion Proof, Watertight
Coil Insulation Class
F
Valve Design
2-Way/2-Position
Electrical Connections
1/2 in Conduit Hub
Standards
UL Listed
Ambient Temperature - Maximum
140 Degrees F
Operating Pressure Differential Water - Maximum
125 psi
Coefficient of Volume (Cv)
1.5
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Minimum
5 psi
Environmental Rating
Indoor, Outdoor
Includes Seal
Yes
Wattage
6.1 W
Fluid Temperature - Maximum
180 Degrees F
Response Time
1 sec
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
150 psi
Includes Coil
Yes
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Valve Positions
2-Position
Operating Pressure Differential Water - Minimum
5 psi
Thread Type
BSPP, NPT
Mounting Orientation
Vertical
Ambient Temperature - Minimum
14 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
1, 2, 3, 3S, 4, 4X
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Description
Solenoid Valve, Valve Ways 2-Way, Valve Starting Configuration Normally Closed, Valve Type High Flow, Nominal Pipe Size 3/8 in, Orifice Diameter 3/8 in, Body Material Brass, Coefficient of Volume (Cv) 1.5, Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum 150 psi, Operating Pressure Differential Fuel Gas - Maximum Not Applicable, Seal Material NBR, Voltage 110V AC, 120V AC, Operating Pressure Differential Fuel Oil - Maximum Not Applicable, Coil Enclosure Explosion Proof, Watertight