  • Zoro # G1259361
Key Features
Pipe Size
2 1/2"
Connection Type
Flanged
Body Material
Cast Iron
Pipe Size - Valves
2 1/2"
Body Material - Valves
Cast Iron
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2885-M 2 1/2
Zoro #
G1259361
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
Pipe Size - Valves
Inlet to Outlet Length
7 1/2 in
Overall Length
7.5 in
Handle Diameter
7 in
Connection Size - Side 2
2 1/2 in
Handle Height
16.88 in
Nominal Valve Size
2 1/2 in
Connection Size - Side 1
Details
Connection Type
Flanged
Body Material
Item
Gate Valve
Body Material - Valves
Handle Type
Wheel
Handle Material
Wedge Material
Top of Handle to Inlet Center
16 1/2 in
Stem Material
Brass
Max. Water Pressure - CWP
200 psi
Valve Class
Class 125
Standards
MSS SP-70
Valve Stem Type
Rising
Max. Working Steam Pressure - WSP
125 psi
Max. Cold Working Pressure - CWP
200 psi
Valve Max. Fluid Temp.
353 Degrees F
Bonnet Style
Bolted
Stem Type
Outside Screw and Yoke (OS&Y)
Seal Material
Bronze
Seat Material
Bronze
Bonnet Material
ANSI Flange Class
Class 125
Connection Type - Side 1
Flange
Number of Flange Bolt Holes
4
Maximum Pressure - Steam
125 psi
Connection Type - Side 2
Flange
For Media
Gas, Oil, Water
Wedge Style
Solid
Maximum Pressure - Operating
200 psi
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
353 Degrees F
Coefficient of Volume (Cv)
335
Description
Gate Valve, For Media Gas, Oil, Water, Body Material Cast Iron, Nominal Valve Size 2 1/2 in, ANSI Flange Class Class 125, Maximum Pressure - Operating 200 psi, Maximum Pressure - Steam 125 psi, Coefficient of Volume (Cv) 335, Stem Type Outside Screw and Yoke (OS&Y), Stem Material Brass, Wedge Style Solid, Wedge Material Cast Iron, Seat Material Bronze, Seal Material Bronze, Handle Type Wheel, Bonnet Material Cast Iron, Bonnet Style Bolted, Connection Gender - Side 1 Not Applicable