  • Zoro # G1504176
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
3"
Connection Type
Threaded
Connection
FNPT
Body Material
CPVC
Body Material - Valves
CPVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TC2300TE
Zoro #
G1504176
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
3"
Width
6 9/16 in
Pipe or Tube Size - Check Valves
3 in
Length
10 1/2 in
Overall Height
Size
3"
Overall Length
10.56 in
Pipe or Tube Size
3 in
Connection Size - Side 2
3 in
Connection Size - Side 1
3 in
Nominal Valve Size
3 in
Details
Connection Type
Threaded
Connection
FNPT
Body Material
Body Material - Valves
Mechanism and Body Design
Inline True Union
Cracking Pressure
3 psi
Full Flow - Valves
Yes
Max. Steam Pressure - Valves
Not Rated
Mounting Position
Vertical (Flow Up)
Max. Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Cracking Pressure - Check Valves
3.0 psi
Max. Water Pressure - Valves
150 psi @ 70 Degrees F
Seat Material
EPDM
Max. Temp.
190 Degrees F
Item - Check Valves
Check Valve
Seat Material - Check Valves
EPDM
Flow - Valves
150 gpm
Connection Type - Check Valves
FNPT x FNPT
Sub-Category
Seal Material - Check Valves
Standards
ASTM D1784
Seal Material
Application - Valves
General Purpose, Pumps
Max. Temp. - Valves
190 Degrees F
Flow Design
Single
Min. Temp. - Valves
40 Degrees F
Mounting Orientation - Check Valves
Vertical
Flow
150 gpm
Material of Construction
Item
Check Valve
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Seal
FPM
Type
Control Check
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Connection Gender - Side 1
Female
Check Mechanism
Ball
Operating Temperature - Maximum
Includes Counterweight
No Counterweight
Check Mechanism Material
Silent Check
Standard
Connection Type - Side 2
NPT
Manufacturer Warranty
3 yr
Operating Temperature - Minimum
34 Degrees F
Valve Body Style
Inline
Vacuum Service Rating
Not Rated
Connection Gender - Side 2
Female
3-A Standard Compliance
Maximum Pressure - Steam
For Media
Water
Connection Type - Side 1
NPT
Maximum Pressure - Operating
150 psi
Coefficient of Volume (Cv)
250
Valve Series
TC
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Inline True Union, Body Material - Valves CPVC, Pipe or Tube Size 3 in, Connection Type FNPT x FNPT, Cracking Pressure 3 psi, Mounting Orientation Vertical, Seal Material EPDM, Max. Temp. - Valves 190 Degrees F, Min. Temp. - Valves 40 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 150 psi @ 70 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material EPDM, Flow - Valves 150 gpm, Full Flow - Valves Yes