  • Zoro # G2256213
Key Features
Ball Material
Chrome Plated Brass
Body Style
Inline
Ball Port Style
Standard Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G2256213
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
3/4 in
Overall Length
3.37 in
Handle Height
2.25 in
Handle Length
3.87 in
Connection Size - Side 2
3/4 in
Nominal Valve Size
Connection Size - Side 1
Details
Ball Material
Chrome Plated Brass
Body Style
Inline
Ball Port Style
Standard Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
For Media
Air
Connection Type
FNPT x FNPT
Item
Ball Valve
Standards
ASTM B584-C84400, CRN
Compliance
MSS SP-110
Seat Material
PTFE
Handle Type
Lever
Ball Valve Product Group
Manual
Max. Pressure
600 PSI CWP
Stem Type
Blowout Resistant
Stem Material
Brass
Features
May be Padlocked Open or Closed
Temp. Range
50 Degrees to 200 Degrees F
Body Material
Bronze
Handle Material
PVC, Zinc-Plated Steel
Seal Material
PTFE
Type
Two Piece, Locking Handle
3-A Standard Compliance
Not Rated
Connection Gender - Side 1
Female
Color - Valve Body
Bronze
Handle - Locking
Locking
Maximum Pressure - Steam
150 PSI WSP
Connection Type - Side 2
NPT
Coefficient of Volume (Cv)
0.01
Operating Temperature - Minimum
50 Degrees F
Connection Type - Side 1
NPT
Cleaned and Bagged
Not Cleaned and Bagged
Color - Valve Handle
Yellow
Maximum Pressure - Combustible Gas
Not Rated
Connection Gender - Side 2
Female
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Valve Series
75
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Bronze, For Media Air, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 3/4 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 600 psi, Maximum Pressure - Steam 150 psi, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating Not Applicable, Ball Material Chrome-Plated Brass, Ball Port Style Standard Port, Handle - Locking Locking, Handle Type Lever