  • Zoro # G3001092
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Globe Valves
Globe Valve
Connection Type - Valves
FNPT x FNPT
Pipe Size - Valves
1/8"
Shape - Globe Valves
Tee
Body Material - Valves
Bronze
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
590T 1/8
Zoro #
G3001092
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size - Valves
1/8"
Pipe Size
Inlet to Outlet Length
2-1/16"
Inlet to Outlet Length - Valves
2 1/16 in
Connection Size - Side 2
1/8 in
Handle Diameter
2 in
Handle Height
3.94 in
Overall Length
2.06 in
Connection Size - Side 1
1/8 in
Nominal Valve Size
Details
Item - Globe Valves
Globe Valve
Connection Type - Valves
FNPT x FNPT
Shape - Globe Valves
Tee
Body Material - Valves
Bronze
Valve Stem Design
Rising
Valve Handle Design
Hand Wheel
Valve Class
Class 150
Max. Fluid Temp. - Valves
406 Degrees F
Max. Steam Pressure
150 psi
Valve Stem Type
Rising
Standards
ASTM B 124 C37700, ASTM B 283 C37700, ASTM B62, MSS SP-80
Seal Material
Bonnet Style
Union
Wedge Material
PTFE
Top of Handle to Inlet Center
3-15/16"
Handle Material
Iron
Max. Fluid Temp.
406 Degrees F
Max. Fluid Pressure - Valves
300 psi
Max. Air Pressure
Not Rated
Max. Steam Pressure - Valves
150 psi WSP
Connection Type
FNPT
Top of Handle to Inlet Center - Valves
3 15/16 in
Item
Body Material
Max. Water Pressure
300 psi
Class
Class 150
Handle Type
Wheel
Stem Material
Stem Type
Valve Structure
Shape
Bonnet Material
Maximum Pressure - Operating
300 psi
For Media
Gas, Oil, Steam, Water
Operating Temperature - Maximum
Connection Gender - Side 2
Female
Connection Type - Side 2
NPT
Connection Type - Side 1
NPT
Seat Material
PTFE
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Disc Material
Connection Gender - Side 1
Female
Globe Valve Type
Z-Body
Coefficient of Volume (Cv)
0.61
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Valve Series
590T
Description
Globe Valve, Pipe Size - Valves 1/8 in, Connection Type - Valves FNPT x FNPT, Shape Tee, Body Material - Valves Bronze, Media - Valves Fluid, Steam, Valve Stem Design Rising, Valve Handle Design Hand Wheel, Max. Fluid Temp. - Valves 406 Degrees F, Max. Air Pressure Not Rated, Max. Fluid Pressure - Valves 300 psi, Max. Steam Pressure - Valves 150 psi WSP, Inlet to Outlet Length - Valves 2 1/16 in, Top of Handle to Inlet Center - Valves 3 15/16 in, Valve Class Class 150, Stem Material Bronze