  • Zoro # G3450684
/ea
Key Features
Ball Material
Chrome Plated Brass
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
One-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1PZA7
Zoro #
G3450684
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
1/8 in
Overall Length
1.57 in
Nominal Valve Size
1/8 in
Handle Length
2.9 in
Connection Size - Side 1
Connection Size - Side 2
Handle Height
1.22 in
Details
Ball Material
Chrome Plated Brass
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
One-Piece
For Media
Air, Oil, Steam, Water
Connection Type
FNPT x FNPT
Item
Ball Valve
Handle Material
Nylon
Ball Valve Product Group
Manual
Stem Material
Brass
Body Material
Brass
Seat Material
PTFE
Temp. Range
-40 Degrees to 350 Degrees F
Stem Type
Blowout Resistant
Handle Type
Lever/Tee/Wedge
Max. Pressure
450 PSI CWP
Seal Material
PTFE
Type
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Connection Type - Side 2
NPT
Vacuum Service Rating
29.9 in Hg
Vented Ball Valve
Non-Vented
3-A Standard Compliance
Not Rated
Cleaned and Bagged
Not Cleaned and Bagged
Connection Type - Side 1
NPT
Connection Gender - Side 2
Female
Operating Temperature - Maximum
350 Degrees F
Color - Valve Handle
Black
Handle - Locking
Non-Locking
Maximum Pressure - Steam
150 PSI
Coefficient of Volume (Cv)
6
Color - Valve Body
Connection Gender - Side 1
Female
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Brass, For Media Air, Oil, Steam, Water, Valve Construction One-Piece, Nominal Valve Size 1/8 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 450 psi, Maximum Pressure - Steam 150 psi, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Applicable, Vacuum Service Rating 29.9 in Hg, Ball Material Chrome-Plated Brass, Ball Port Style Full Port, Handle - Locking Non-Locking