  • Zoro # G3769389
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ball Material
316 stainless steel
Body Style
3-Way
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
3-Way
Valve Structure
Three-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
966N-3/4'
Zoro #
G3769389
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Pipe Size
3/4 in
Overall Length
3.89 in
Handle Height
3.22 in
Outlet Connection Size - Side 2
3/4 in
Nominal Valve Size
Outlet Connection Size - Side 1
Connection Size - Side 1
Details
Ball Material
316 stainless steel
Body Style
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
Valve Structure
Three-Piece
Connection Type
FNPT x FNPT x FNPT
Item
Ball Valve
Stem Material
Handle Type
Lever
Stem Type
Blowout Resistant, Self-Adjusting
Temp. Range
-20 Degrees to 450 Degrees F
Features
Valve has 4 Ball Seats; therefore, any port can be the pressurized inlet
Body Material
Stainless Steel
Handle Material
304 Stainless Steel
Ball Valve Product Group
Manual
Standards
ANSI B1.20.1
Seat Material
RPTFE
Max. Pressure
1,000 PSI CWP
Seal Material
RPTFE
Special Features
Actuator Compatible
Vented Ball Valve
Non-Vented
Coefficient of Volume (Cv)
20
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Flow Pattern
L Flow
Outlet Connection Gender - Side 2
Female
Included Mounting
ISO 5211 Actuator Mounting Pad
Outlet Connection Type - Side 1
NPT
3-A Standard Compliance
Not Rated
Maximum Pressure - Combustible Gas
Not Rated
Outlet Connection Gender - Side 1
Female
Color - Valve Handle
Blue
Vacuum Service Rating
29 in Hg
Outlet Connection Type - Side 2
NPT
Inlet Connection Entry
Side
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Handle - Locking
Locking
Maximum Pressure - Steam
150 PSI WSP