  • Zoro # G408575800
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in; 1/2 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
45-740-800-psi/bar
Zoro #
G408575800
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in; 1/2 in
Dial Size (In.)
4-1/2 in
Nominal Dial Size
Details
Item
Pressure Gauge
Accuracy
0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
Stainless Steel
Series
700
Lens Material
Acrylic
Primary Pressure Range
0 to 800 psi
Primary Scale Units
psi; bar
Pointer Material
Aluminum
Measuring Element
316 Stainless Steel Coiled Safety Bourdon Tube
Connection Material
316 Stainless Steel
Bayonet Ring Material
Threaded Black PBT
Inch/Metric
Inch
Media Temperature Range
-40 to 212°F
Intermittent Temperature
500°F
Ambient Operating Temperature Range
-40 to 150°F
Description
Turret style dry field fillable and liquid filled process gauges. Vacuum and compound ranges through 0 psi to 15,000 psi. Black Polypropylene safety case with solid front and blow out back. 316 Stainless Steel or Brass wetted parts. Cleaning for Oxygen Service O2 is available only for dry or HL Halocarbon filled gauges. For gauges with MIP, GY40 fill is standard for liquid filled gauges.