Icc WALL PLATE, VOICE 6P6C, IVORY IC630E60IV
WALL PLATE, VOICE 6P6C, IVORY (Discontinued)
  • Mfr # IC630E60IV
  • Zoro # G009850245
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IC630E60IV
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Details
Color
Ivory
Material
ABS, UL 94V-0
Product Type
Faceplates
Force
500 grams of 6 wire lead
Retention
17 lbs between jack and plug
Ports
1
Crimp Tensile
4.0-500 lbs
Dielectric Withstanding Voltage
1000 volts RMS, 60 Hz
Wire lead
26 AWG stranded wire
Current rating
1.5 amp max
Contact Resistance
20 mill ohms
Connector
6P6C
Insulation Resistance
10 mega ohms
Style
Classic
Color XX
IV-Ivory, WH-White
Frequency Range DC
-1.5 GHz
Gold Plating
1.27 micron/50 micro inch min
Spring Wire Contacts
Phosphor Bronze Gold plating Over 100 microinch nickel
Termination Screws
6-20 x .415 flat pan head 15 lbs/inch min torque
Performance
return loss of -20 dB max, Voice
Gang
Single
Housing
ABS, UL 94V-0