  • Zoro # G315271512
/ea
Key Features
Receiver Dimensions
6.5 in x 2.5 in x 1.5 in
Display Rotation
Non-Rotating Display
Battery Chemistry
Alkaline
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Signal Output Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61-535
Zoro #
G315271512
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Receiver Dimensions
6.5 in x 2.5 in x 1.5 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Battery Size
9V
Transmitter Dimensions
4 in x 2 in x 1 in
Details
Item
Circuit Breaker Finder
Display Rotation
Non-Rotating Display
Battery Chemistry
Alkaline
Signal Output Voltage
120V AC
Signal Output Current
6.0mA-9.0mA
Alert Type
Digital Display, Sound
Transmitter Signal Modes
Continuous
Tone Types
Continuous
For Circuit Type
Energized
Number of Batteries Required
1
Tracer Type
Circuit Breaker Finder
Standards
cULus
Operating Frequency
60 Hz
Power Source
Battery
For Wire/Cable Type
Electrical Wire
CAT Safety Rating
CAT II 150V
Energized Line Overload Protection
150 V
Includes Batteries
No
Display Screen Type
LED
For Voltage Range
80 to 300V AC
Circuit Connection Type
Plug-In
Testing Functions
Circuit Breaker Identification, GFCI Testing, Non-Contact Voltage Detection
Features
Flashlight, GFCI Receptacle Tester
Includes
Receiver, Transmitter
Transmitter Plug Type
120V AC Plug
Number of Tones
1
Display Type
Analog
Receiver to Transmitter Distance
1,000 ft
Description
Circuit Breaker Finder, Alert Type Digital Display, Sound, CAT Safety Rating CAT II 150V, Display Screen Type LED, Display Type Analog, For Circuit Type Energized, For Voltage Range 80 to 300V AC, Maximum Locating Depth Not Applicable, Maximum Resistance Not Applicable, Operating Frequency 60 Hz, Receiver to Transmitter Distance 1,000 ft, Standards cULus, Testing Functions Circuit Breaker Identification, GFCI Testing, Non-Contact Voltage Detection, Tracer Type Circuit Breaker Finder