  • Zoro # G0600783
Key Features
Type
Butt Splice
Color
Orange
Maximum Wire Size
12 AWG
Minimum Wire Size
20 AWG
Insulation Material
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G0600783
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
12 AWG
Minimum Wire Size
20 AWG
Height
0.41 in
Length
1 in
Overall Depth
9/16 in
Strip Length
1/2 in
Overall Width
0.41 in
Overall Length
1 in
For Maximum Wire Size - Solid
12 AWG
For Minimum Wire Size - Solid
20 AWG
For Maximum Wire Size - Stranded
12 AWG
Details
Item
Push-In Wire Connector
Type
Butt Splice
Color
Orange
Insulation Material
Polycarbonate
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Number of Ports
2
UL 94 Flammability Rating
V-2
RoHS Compliant
Yes
Wire Type
Solid or Stranded
Description/Special Features
Polycarbonate Housing, Solderless Butt Splice
Standards
CSA C22.2#188, UL 467, UL 486C
Seam Style
Seamless
Special Features
Unique Design to Provide a Crimp-Free, Solderless Butt Splice Faster and Easier
For Wire Type
Solid, Stranded
Material
Copper
Finish
Tin Plated
Maximum Conductors
2
Description
Push-In Wire Connector, Color Orange, For Conductor Material Copper, Tin-Plated Copper, For Minimum Wire Size - Stranded 16 AWG, For Maximum Wire Size - Stranded 12 AWG, Housing Material Polycarbonate, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Overall Height 0.57 in, Overall Length 1 in, Overall Width 0.41 in, Connector Type Push-In/In-Line, UL 94 Flammability Rating V-2, Number of Ports 2, RoHS Compliant Yes, Standards CSA C22.2#188, UL 467, UL 486C, Contact Finish Tin