  • Mfr # 30-C2026N
  • Zoro # G5637834
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Y-Tap
Primary Wire Range
2 to 4 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
30-C2026N
For Minimum Load Wire Size
14 AWG
For Maximum Line Wire Size
2 AWG
For Minimum Line Wire Size
14 AWG
For Maximum Load Wire Size
2 AWG
Style
Y-Tap
Primary Wire Range
2 to 4 AWG
Secondary Wire Range
10 to 14 AWG
Max. Voltage
600V AC
Maximum Voltage
600 V
Current
30 A
Ratings
30A, 600V, 105°C
Maximum Wire Gauge
2 AWG
Street Light Kit Type
2 Wire Line / 2 Wires Load Non-Fused
Maximum Rated Voltage
600V
Minimum Wire Gauge
14 AWG
Description
Street Light Disconnect, Current 30 A, Disconnect Breakaway Breakaway, Disconnect Style Y-Tap, For Conductor Material Aluminum, Copper, Line Inputs 2, For Minimum Line Wire Size 4 AWG, For Maximum Line Wire Size 2 AWG, Load Outputs 2, For Minimum Load Wire Size 14 AWG, For Maximum Load Wire Size 10 AWG, Fused Non-Fused, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Primary Connection Poles 2, Secondary Connection Poles 2, Termination Style Crimp, Color Orange