  • Mfr # 30-C1226N
  • Zoro # G5602904
/ea
Key Features
Style
In-Line
Insulation
Polypropylene, TPE
Breakaway/Non-Breakaway
Breakaway
Color
Orange
Primary Wire Range
2 to 4 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
30-C1226N
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
8 1/2 in
For Minimum Line Wire Size
14 AWG
For Maximum Line Wire Size
2 AWG
For Minimum Load Wire Size
14 AWG
For Maximum Load Wire Size
2 AWG
Length
1,000'
Details
Item
Street Light Disconnect
Style
In-Line
Insulation
Polypropylene, TPE
Breakaway/Non-Breakaway
Breakaway
Color
Orange
Primary Wire Range
2 to 4 AWG
Insulation Color
Connection Type
Crimp
Wire Range
2-14 AWG (Cu & Al rated)
Design
Non-Fused
Secondary Wire Range
10 to 14 AWG
Max. Temp.
105 Degrees C
Max. Voltage
600V AC
Secondary Connections/Pole
2
Connection Material
Tin-Plated Brass
Standards
UL 486D, UL Listed
Primary Connections/Pole
1
Fused
No
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Disconnect Style
Breakaway Disconnect
Primary Connection Poles
1
Contact Finish
Tin
Termination Style
Crimp
Compatible with Product Type
Street Lights
Contact Material
Brass
Special Features
Load Outputs
2
Line Inputs
UL 94 Flammability Rating
V-2
For Conductor Material
Aluminum, Copper
Insulation Material
Compatible with Series
SLK
Disconnect Breakaway
Current
30 A
Secondary Connection Poles
Maximum Voltage
600 V
Ratings
30A, 600V, 105°C
Street Light Kit Type
1 Wire Line / 2 Wires Load Non-Fused
SLK Type
Number of Wires (Line Side)
1 Wire
SLK Variation
Neutral
Number of Wires (Load Side)
2 Wire
Maximum Rated Voltage
600V
Minimum Wire Gauge
14 AWG
Maximum Wire Gauge
2 AWG
Description
Street Light Disconnect, Current 30 A, Disconnect Breakaway Breakaway, Disconnect Style In-Line, For Conductor Material Aluminum, Copper, Line Inputs 1, For Minimum Line Wire Size 4 AWG, For Maximum Line Wire Size 2 AWG, Load Outputs 2, For Minimum Load Wire Size 14 AWG, For Maximum Load Wire Size 10 AWG, Fused Non-Fused, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Primary Connection Poles 1, Secondary Connection Poles 2, Termination Style Crimp, Color Orange