  • Mfr # 30-C2012N
  • Zoro # G5599456
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Y-Tap
Primary Wire Range
2 to 4 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
30-C2012N
For Minimum Load Wire Size
4 AWG
For Maximum Load Wire Size
2 AWG
For Minimum Line Wire Size
4 AWG
For Maximum Line Wire Size
2 AWG
Style
Y-Tap
Primary Wire Range
2 to 4 AWG
Secondary Wire Range
2 to 4 AWG
Max. Voltage
600V AC
Secondary Connections/Pole
1
Line Inputs
1
Maximum Voltage
600 V
Current
30 A
Ratings
30A, 600V, 105°C
Minimum Wire Gauge
4 AWG
Street Light Kit Type
Y-Tap Non-Fused
Number of Wires (Line Side)
1 Wire
Maximum Wire Gauge
2 AWG
Maximum Rated Voltage
600V
Description
Street Light Disconnect, Current 30 A, Disconnect Breakaway Breakaway, Disconnect Style Y-Tap, For Conductor Material Aluminum, Copper, Line Inputs 2, For Minimum Line Wire Size 4 AWG, For Maximum Line Wire Size 2 AWG, Load Outputs 1, For Minimum Load Wire Size 4 AWG, For Maximum Load Wire Size 2 AWG, Fused Non-Fused, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Primary Connection Poles 2, Secondary Connection Poles 1, Termination Style Crimp, Color Orange