  • Mfr # 10RC-10FL
  • Zoro # G1757856
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
10RC-10FL
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
1.09 in
Tongue Width - Wire Connector
0.37 in
Tongue Length
1/2 in
Barrel Length
0.63 in
Tongue Width
0.37 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Insulation Coverage
Partial Coverage
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed E9809
Connection Type
Crimp
Connection Material
Copper
Wire Range
12 to 10 AWG
Max. Temp.
221 Degrees F
Terminal Connection
Crimp
Seam
Brazed
Features
RoHS Compliant
No
Special Features
Seam Style
Brazed
Compatible Manufacturer Model Number
ERG4001, WT112M, WT145C, WT2000
Barrel Style
Insulation Grip
Compatible with Product Type
Crimper, Ratchet Crimper
Insulation Material
Vinyl
Compatible with Series
RC2227
Contact Finish
Tin
Insulation Dia
0.22 in
Surface protection
Tinned
Description
Fork Terminal, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Yellow, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 10 AWG, Stud Size #10, Termination Style Crimp, Tongue Length 0.42 in, RoHS Compliant No, Seam Style Brazed, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Length 0.63 in, Barrel Style Insulation Grip, Compatible Grainger Part Number 3KH46, 3KH52, 4XMR5