  • Mfr # LWE15R1600HS2/M4
  • Zoro # G411975819
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Mounting End Dia. (mm)
4.5 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Height
14.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LWE15R1600HS2/M4
Country of Origin
Japan
Dimensions
Mounting End Dia. (mm)
4.5 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Rail Height
14.5 mm
Base Width (mm)
15 mm
Rail Length
1600 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 160 mm Rail, High Accuracy Grade, Wide type, To assemble with MLFC24, MLF24 or MLFG24