  • Mfr # LRX45R1050HS2
  • Zoro # G511975948
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Base Width (mm)
45 mm
Type
Linear Way, Roller Type
Mounting End Dia. (mm)
14 mm
Rail Width (mm)
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LRX45R1050HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Base Width (mm)
45 mm
Mounting End Dia. (mm)
14 mm
Rail Width (mm)
45 mm
Rail Height
38 mm
Rail Length
1050 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Stainless Steel Linear Way, 280 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MHT8, MHDC8, MHD8, MHDG8