  • Mfr # LWE20R340HS2
  • Zoro # G911976064
Material
Carbon Steel
Base Width (mm)
20 mm
Type
Linear Way, Ball Type
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Rail Width (mm)
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LWE20R340HS2
Base Width (mm)
20 mm
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Rail Width (mm)
20 mm
Rail Height
16 mm
Rail Length
340 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 660 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC15, MX15, MXG15, MXDC15, MXD15, MXDG15, MXSC15, MXS15 or MXSG15