  • Mfr # LWE25R1600HS2
  • Zoro # G911976859
Material
Carbon Steel
Base Width (mm)
23 mm
Rail Width (mm)
23 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Height
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LWE25R1600HS2
Base Width (mm)
23 mm
Rail Width (mm)
23 mm
Rail Height
19 mm
Rail Length
1600 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 560 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MXC12, MX12, MXG12, MXDC12, MXD12, MXDG12, MXSC12, MXS12 or MXSG12