  • Mfr # LWE25R220HS2
  • Zoro # G911976880
Material
Carbon Steel
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Base Width (mm)
23 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Length
220 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LWE25R220HS2
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Base Width (mm)
23 mm
Rail Length
220 mm
Rail Width (mm)
23 mm
Rail Height
19 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Roller Way, 560 mm Rail, Half Pitch Specification, High Accuracy Grade, To assemble with MXC12, MX12, MXG12, MXDC12, MXD12, MXDG12, MXSC12, MXS12 or MXSG12