  • Mfr # LWE30R1240PS2
  • Zoro # G711975854
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Base Width (mm)
28 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Width (mm)
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LWE30R1240PS2
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Base Width (mm)
28 mm
Rail Width (mm)
28 mm
Rail Height
25 mm
Rail Length
1240 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Way, 640 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with METC25, MET25, METG25, MEC25, ME25, MEG25, MESC25, MES25, MESG25