  • Mfr # LWE30R280PS2
  • Zoro # G511976457
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Type
Linear Way, Ball Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LWE30R280PS2
Rail Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Base Width (mm)
28 mm
Rail Length
280 mm
Rail Height
25 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Way, 1200 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MHT35, MHTG35, MHTL35, MH35, MHG35, MHD35, MHDG35, MHDL35