  • Mfr # LWE35R1000HS2
  • Zoro # G911976408
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Length
1000 mm
Rail Height
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LWE35R1000HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rail Length
1000 mm
Rail Height
28 mm
Rail Width (mm)
34 mm
Base Width (mm)
34 mm
Mounting End Dia. (mm)
9 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 180 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MXC15, MX15, MXG15, MXDC15, MXD15, MXDG15, MXSC15, MXS15 or MXSG15