  • Mfr # LWH12R160HS2
  • Zoro # G511976365
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Rail Length
160 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LWH12R160HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Rail Length
160 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Rail Height
10.5 mm
Base Width (mm)
12 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Way, 800 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MHT35, MHTG35, MHTL35, MH35, MHG35, MHD35, MHDG35, MHDL35