  • Mfr # LWE45R1200HS2
  • Zoro # G511977294
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Mounting End Dia. (mm)
11 mm
Rail Height
34 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LWE45R1200HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Mounting End Dia. (mm)
11 mm
Rail Height
34 mm
Base Width (mm)
45 mm
Rail Width (mm)
45 mm
Rail Length
1200 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Way, 480 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MHT20, MHTG20, MH20, MHG20, MHS20, MHSG20