  • Mfr # LWH12R480HS2
  • Zoro # G811977123
Material
Carbon Steel
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LWH12R480HS2
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Rail Height
10.5 mm
Rail Length
480 mm
Base Width (mm)
12 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Roller Way, 240 mm Rail, Half Pitch Specification, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC25, MX25, MXG25, MXDC25, MXD25, MXDG25, MXSC25, MXS25 or MXSG25