  • Mfr # LWH30R1200BHS2
  • Zoro # G711976165
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Rail Length
1200 mm
Rail Height
25 mm
Rail Width (mm)
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LWH30R1200BHS2
Rail Length
1200 mm
Rail Height
25 mm
Rail Width (mm)
28 mm
Base Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
9 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 820 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with METC20, MET20, METG20, MEC20, ME20, MEG20, MESC20, MES20, MESG20