  • Mfr # LWH35R1040BPS2
  • Zoro # G411977257
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Rail Height
28 mm
Base Width (mm)
34 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Width (mm)
34 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LWH35R1040BPS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rail Height
28 mm
Base Width (mm)
34 mm
Rail Width (mm)
34 mm
Rail Length
1040 mm
Mounting End Dia. (mm)
9 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 275 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MLC12, ML12, MLG12 or MLL12