  • Mfr # LWH55R1200BHS2
  • Zoro # G411975901
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Rail Width (mm)
53 mm
Rail Length
1200 mm
Base Width (mm)
53 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LWH55R1200BHS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rail Width (mm)
53 mm
Rail Length
1200 mm
Base Width (mm)
53 mm
Mounting End Dia. (mm)
16 mm
Rail Height
41 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 240 mm Rail, Precision Accuracy Grade, Wide type, To assemble with MLFC18, MLF18 or MLFG18