  • Mfr # MES15C1HS2
  • Zoro # G611976906
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Width
34 mm
Carriage Length
57 mm
Dynamic Load Capacity (N)
7640 N
Thread Length (mm)
7 mm
Bearing Material
Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MES15C1HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Carriage Width
34 mm
Carriage Length
57 mm
Thread Length (mm)
7 mm
Height
24 mm
Thread Size
M4
Width
34 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Details
Dynamic Load Capacity (N)
7640 N
Bearing Material
Carbon Steel
Carriage Type
Standard
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Number of Mounting Holes
4
Seals
End Seals
Roller Type
Ball
Static Load Capacity (N)
Description
Linear Way, 1620 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MET45, ME45, MES45