  • Mfr # MES15C1PS2
  • Zoro # G911976910
Carriage Width
34 mm
Carriage Length
57 mm
Dynamic Load Capacity (N)
7640 N
Roller Type
Ball
Height
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MES15C1PS2
Carriage Width
34 mm
Carriage Length
57 mm
Height
24 mm
Width
34 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Thread Length (mm)
7 mm
Thread Size
M4
Details
Dynamic Load Capacity (N)
7640 N
Roller Type
Ball
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Seals
End Seals
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Carriage Type
Standard
Number of Mounting Holes
4
Static Load Capacity (N)
Bearing Material
Carbon Steel
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 480 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC12, MX12, MXG12, MXDC12, MXD12, MXDG12, MXSC12, MXS12 or MXSG12