  • Mfr # MES20C1SLHS2
  • Zoro # G811977086
Carriage Width
42 mm
Carriage Length
67 mm
Roller Type
Ball
Seals
End Seals
Rail Width (mm)
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MES20C1SLHS2
Carriage Width
42 mm
Carriage Length
67 mm
Rail Width (mm)
20 mm
Thread Length (mm)
8 mm
Height
28 mm
Width
42 mm
Details
Roller Type
Ball
Seals
End Seals
Dynamic Load Capacity (N)
11600 N
Carriage Type
Standard
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Number of Mounting Holes
4
Static Load Capacity (N)
13400 N
Bearing Material
Stainless Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Description
Linear Roller Way, 480 mm Rail, Half Pitch Specification, High Accuracy Grade, To assemble with MXC25, MX25, MXG25, MXDC25, MXD25, MXDG25, MXSC25, MXS25 or MXSG25