  • Mfr # LRX30R1040HS2/HP
  • Zoro # G911975944
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Base Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
9 mm
Rail Width (mm)
28 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LRX30R1040HS2/HP
Country of Origin
Japan
Dimensions
Base Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
9 mm
Rail Width (mm)
28 mm
Rail Length
1040 mm
Rail Height
28 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Roller Type
Description
Linear Roller Way, 1500 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC20, MX20, MXG20, MXDC20, MXD20, MXDG20, MXSC20, MXS20 or MXSG20