  • Mfr # LWH8R160SLHS2
  • Zoro # G911976163
Material
Stainless Steel
Base Width (mm)
8 mm
Type
Linear Way, Ball Type
Rail Width (mm)
8 mm
Mounting End Dia. (mm)
2.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LWH8R160SLHS2
Base Width (mm)
8 mm
Rail Width (mm)
8 mm
Mounting End Dia. (mm)
2.4 mm
Rail Length
160 mm
Rail Height
6 mm
Details
Material
Stainless Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 480 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MXC15, MX15, MXG15, MXDC15, MXD15, MXDG15, MXSC15, MXS15 or MXSG15