  • Mfr # LWH8R480SLPS2
  • Zoro # G811977154
Material
Stainless Steel
Base Width (mm)
8 mm
Type
Linear Way, Ball Type
Rail Length
480 mm
Rail Height
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LWH8R480SLPS2
Base Width (mm)
8 mm
Rail Length
480 mm
Rail Height
6 mm
Rail Width (mm)
8 mm
Mounting End Dia. (mm)
2.4 mm
Details
Material
Stainless Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Roller Way, 240 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MXC25, MX25, MXG25, MXDC25, MXD25, MXDG25, MXSC25, MXS25 or MXSG25