Ina Flange Bearing, 2-Bolt, Ball, 35mm Bore PCJTY35-N
Flange Bearing, 2-Bolt, Ball, 35mm Bore (Discontinued)
  • Mfr # PCJTY35-N
  • Zoro # G0114631
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PCJTY35-N
Country of Origin
Slovakia
Dimensions
Bore Dia.
35 mm
Bolt Size
M12
Overall Height
155 mm
Overall Length
34.9 mm
Dimension D
35 mm
Overall Width
46.4 mm
Dimension B
35 mm
Dimension H
155 mm
Dimension A
30.5 mm
Dimension L
92 mm
Dimension N
14 mm
Dimension J
130 mm
Bore Diameter
35 mm
Bolt Circle Diameter
12 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
130 mm
Details
Bearing Insert Type
Radial Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Bearing Housing Material Type
Cast Iron
Bearing Insert Material
Alloy Steel
Bolt Hole Center-to-Center
130 mm
Series
PCJTY
Includes
Bearing Lubrication
FAG Arcanol-MULTI2 or NLGI #2 Equivalent
Finish
Painted
Locking Type
Set Screw
Dynamic Load Capacity
25,500 lbf
Static Load Capacity
15,300 N
Standards
GTB14 DIN1680-2
Temp. Range
-20 Degrees to 120 Degrees F
Housing Material
Cast Iron
Item
2 Bolt Flange Bearing
Housing Material Finish
Painted
Static Radial Load Capacity
15,300 lbf
Housing Type
Lubricant Material
Bearing Material Grade
52100
Brand & Part Number
INA PCJTY35-N
Description
2 Bolt Flange Bearing, Bearing Insert Material Alloy Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 35 mm, Housing Material Cast Iron, Lubricant Material FAG Arcanol-MULTI2 or NLGI #2 Equivalent, Mount Hole Center-to-Center Height 130 mm, Overall Height 155 mm, Overall Length 34.9 mm, Overall Width 46.4 mm, Shaft Locking Type Set Screws