  • Mfr # IR35X40X20-XL
  • Zoro # G2129373
/ea
Key Features
Bore Dia. (mm)
35 mm
Width (mm)
20 mm
Outside Dia. (mm)
40 mm
Overall Width
20 mm
Lubrication Openings
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IR35X40X20-XL
Country of Origin
Slovakia
Dimensions
Bore Dia. (mm)
35 mm
Width (mm)
20 mm
Outside Dia. (mm)
40 mm
Overall Width
20 mm
Outside Diameter
40 mm
Bore Diameter
35 mm
Bore Diameter Tolerance
+0/-0.009 mm
Details
Item
Inner Ring
Lubrication Openings
None
Maximum Temperature
120 Degrees C
Ring Material
Alloy Steel
Ring Material Grade
52100
System of Measurement
Metric
Minimum Temperature
-30 Degrees C
Description
Inner Ring, Bore Diameter 35 mm, Maximum Temperature 120 Degrees C, Minimum Temperature -30 Degrees C, Outside Diameter 40 mm, Overall Width 20 mm, Ring Material Alloy Steel, System of Measurement Metric, Bore Diameter Tolerance +0/-0.009 mm, Lubrication Openings None, Ring Material Grade 52100