  • Mfr # NKI55/25-TV-XL
  • Zoro # G0776465
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Machined With Inner Race
Bore Dia. (mm)
55 mm
Outside Dia. (mm)
72 mm
Width (mm)
25 mm
Cage Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NKI55/25-TV-XL
Country of Origin
Slovakia
Dimensions
Bore Dia. (mm)
55 mm
Outside Dia. (mm)
72 mm
Width (mm)
25 mm
Outside Diameter
72 mm
Overall Width
25 mm
Bore Diameter
55 mm
Details
Item
Needle Roller Bearing
Type
Machined With Inner Race
Cage Material
Steel
Temp. Range (F)
-5 Degrees to +212 Degrees F
Max. RPM
7,700 RPM
Static Load Capacity (N)
103,000 N
Dynamic Load Capacity (N)
53,000 N
Number of Rows
One
Maximum Speed
7,700 RPM
Minimum Temperature
-30 Degrees C
System of Measurement
Metric
Roller Material Grade
100Cr6
Roller Material
Alloy Steel
Maximum Temperature
120 Degrees C
Static Radial Load Capacity
103 kN
Closure
Open
Ring Material Grade
100Cr6
Ring Material
Alloy Steel
Dynamic Radial Load Capacity
53 kN
Lubrication Openings
Not Applicale
Lubricant Material
Grease, Oil
Bearing Design
NKI
Bearing Industry Number
55/25
Full Complement
No
Cage Material Grade
Sheet Steel
Needle Bearing Type
Machined Needle Roller Bearing
Description
Needle Roller Bearing, Bearing Industry Number 55/25, Bearing Design NKI, Bore Diameter 55 mm, Cage Material Steel, Closure Open, Full Complement No, Lubricant Material Grease, Oil, Maximum Speed 7,700 RPM, Maximum Temperature 120 Degrees C, Minimum Temperature -30 Degrees C, Needle Bearing Type Machined Needle Roller Bearing, Number of Rows One, Outside Diameter 72 mm, Overall Width 25 mm, Ring Material Alloy Steel, Roller Material Alloy Steel, Seal Type Not Applicable