  • Mfr # PSHE40-XL-N
  • Zoro # G7245542
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bearing Insert Type
Radial Insert Ball
Shaft Locking Type
Eccentric Collar
Bearing Insert Material
Alloy Steel
Series
PSHE
Dimension H
49.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSHE40-XL-N
Country of Origin
Slovakia
Dimensions
Dimension H
49.2 mm
Overall Length
116 mm
Dimension H2
99 mm
Dimension A
48 mm
Dimension J
88.9 mm
Dimension D
40 mm
Dimension L
116 mm
Overall Height
99 mm
Overall Width
48 mm
Dimension S
32.7 mm
Base Width
48 mm
Center Height
49.2 mm
Mounting Bolt Size
M12
Mount Hole Center-to-Center Width
88.9 mm
Bore Diameter
40 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
88.9 mm
Details
Bearing Insert Type
Radial Insert Ball
Shaft Locking Type
Eccentric Collar
Bearing Insert Material
Alloy Steel
Series
PSHE
Housing Material
Cast Iron
Includes
Temp. Range
-20 Degrees to 120 Degrees F
Finish
Painted
Item
Pillow Block Bearing
Standards
GTB14 DIN1680-2
Maximum Temperature
120 Degrees C
Bearing Material Grade
52100
Dynamic Radial Load Capacity
34 kN
Minimum Temperature
-20 Degrees C
Dynamic Axial Load Capacity
32,500 N
System of Measurement
Metric
Split Housing
Not Split
Seal Type
Lip Seal
Static Radial Load Capacity
19 kN
Lubricant Material
FAG Arcanol-MULTI2/NLGI #2 Equivalent
Bearing Material
52100 Chrome Steel
Number of Mount Holes
2
Description
Pillow Block Bearing, Base Width 48 mm, Bearing Insert Material Alloy Steel, Bearing Insert Type Radial Insert Ball, Bore Diameter 40 mm, Center Height 49.2 mm, Housing Material Cast Iron, Lubricant Material FAG Arcanol-MULTI2/NLGI #2 Equivalent, Maximum Temperature 120 Degrees C, Minimum Temperature -20 Degrees C, Mount Hole Center-to-Center Width 88.9 mm, Overall Height 99 mm, Overall Length 116 mm, Overall Width 48 mm, Seal Type Lip Seal, Shaft Locking Type Eccentric Collar