  • Mfr # GV-45-1.5-S10S6
  • Zoro # G512367957
Stainless Steel
Finish
Stainless Steel
Inside Dia.
1.5"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GV-45-1.5-S10S6
Inside Dia.
1.5"
Pipe Fitting Length
2 in
Outside Dia.
1.8 in
Details
Pipe Fitting Material
Finish
Color
Silver
Application
For Groove Piping, For Groove needs
Description
Grooving is 4 to 10 times faster to assemble than threading, welding, sweating copper.
  • •Grooved plumbing allows for easy disassemling and reassembling of pipe and valves
  • •Grooved Elbow 45 1.5" Stainless Steel