  • Mfr # R11I-A125/120-200-3
  • Zoro # G2168376
/ea
Key Features
Item - Air Compressor
Rotary Screw Air Compressor
Air Dryer Included
No
HP - Air Compressor
15.0 hp
Phase - Electrical
3
Input Voltage - Air Compressor
208V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R11I-A125/120-200-3
Country of Origin
United States
Dimensions
Tank Size - Air Compressor
120 gal
Overall Length
38 in
Tank Size
120 gal.
Overall Depth
27 in
Overall Height
47 in
Outlet Size
3/4 in
Air Tank Size
Details
Item - Air Compressor
Rotary Screw Air Compressor
Air Dryer Included
No
HP - Air Compressor
15.0 hp
Phase - Electrical
3
Input Voltage - Air Compressor
208V AC
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
(F)NPT Outlet
3/4 in
Max. Pressure - Air Compressor
125 psi
Tank Style - Air Compressor
Horizontal
ASME Tank
Yes
Tank Type
Horizontal
Ambient Temp. Range
35 Degrees to 104 Degrees F
Free Air CFM @ Max. Pressure
4
Max. Pressure
125 psi
Phase
Three
Full Load Amps
51.2
Item
Duty
Continuous
Voltage
200
HP
15
Motor RPM
3,550 RPM
dBA @ 3 Feet
69
Standards
ASME Approved
Current Rating
51.2 A
Sound Level
69 dBA
Input Voltage
208V AC
Air Tank Style
Enclosure Type
Totally Enclosed
Outlet Type
NPT
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
56.1 cfm
Pump Type
Rotary Screw
Duty Cycle
Continuous
Outlet Gender
Female
Maximum Speed
3,550 RPM
Output Power
15 hp
Frequency
60 Hz
Maximum Operating Pressure
125 psi
Description
Key Features:
  • 15 hp output power with a maximum operating pressure of 125 psi
  • Delivers 56.1 CFM free air flow at maximum pressure for efficient performance
  • Includes a 120-gallon ASME-approved horizontal air tank for stable air storage
  • Powered by a 208V AC, three-phase motor running at 3,550 RPM, drawing 51.2 amps
  • Totally enclosed enclosure protects components and increases durability
  • Operates at a low sound level of 69 dBA measured at 3 feet
  • Equipped with a 3/4-inch NPT female outlet for easy system integration
  • Dimensions: 38" L x 27" D x 47" H, suitable for standard industrial spaces