  • Mfr # UP6-10TAS-150/80-200-3
  • Zoro # G0977295
/ea
See details
Key Features
Item - Air Compressor
Rotary Screw Air Compressor
Air Dryer Included
Yes
HP - Air Compressor
10.0 hp
Phase - Electrical
3
Input Voltage - Air Compressor
200V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UP6-10TAS-150/80-200-3
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Tank Size - Air Compressor
80 gal
Overall Length
71 in
Tank Size
80 gal.
Overall Height
57 in
Overall Depth
29 in
Air Tank Size
Outlet Size
3/4 in
Details
Item - Air Compressor
Rotary Screw Air Compressor
Air Dryer Included
Yes
HP - Air Compressor
10.0 hp
Phase - Electrical
3
Input Voltage - Air Compressor
200V AC
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
(F)NPT Outlet
3/4 in
Max. Pressure - Air Compressor
145 psi
Tank Style - Air Compressor
Horizontal
Motor RPM
3,540 RPM
Voltage
200
Max. Pressure
150 psi
Duty
Continuous
Ambient Temp. Range
36 Degrees to 105 Degrees F
Tank Type
Horizontal
Free Air CFM @ Max. Pressure
32.3
Phase
Three
Refrigerant
R-134a
ASME Tank
HP
10
Item
Rotary Screw Air Compressor w/Air Dryer
Full Load Amps
27.5
dBA @ 3 Feet
68
Standards
ASME Approved
Maximum Speed
3,540 RPM
Outlet Gender
Female
Lubrication Type
Synthetic Oil
Enclosure Type
Totally Enclosed
Sound Level
68 dBA
Pump Type
Rotary Screw
Current Rating
27.5 A
Input Voltage
200V AC
Frequency
60 Hz
Output Power
10 hp
Series
UP6 TAS
Outlet Type
NPT
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
34 cfm
Control Type
Automatic On/Off
Air Tank Style
Duty Cycle
Continuous
Maximum Operating Pressure
145 psi
Description
Rotary Screw Air Compressor w/Air Dryer, Air Tank Style Horizontal, Output Power 10 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 34 cfm, Maximum Operating Pressure 145 psi, Air Tank Size 80 gal, Phase Three, Input Voltage 200V AC, Air Dryer Included Yes, Pump Type Rotary Screw, Lubrication Type Synthetic Oil, Current Rating 27.5 A, Frequency 60 Hz, Maximum Speed 3,540 RPM, Duty Cycle Continuous, Sound Level 68 dBA, Enclosure Type Totally Enclosed