  • Mfr # R11I-A135-TAS/120-230-3
  • Zoro # G2168568
/ea
See details
Key Features
Item - Air Compressor
Rotary Screw Air Compressor
Air Dryer Included
Yes
HP - Air Compressor
15.0 hp
Phase - Electrical
3
Input Voltage - Air Compressor
230V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R11I-A135-TAS/120-230-3
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Tank Size - Air Compressor
120 gal
Tank Size
120 gal.
Overall Depth
28 in
Overall Length
72 in
Overall Height
72 in
Outlet Size
3/4 in
Air Tank Size
Details
Item - Air Compressor
Rotary Screw Air Compressor
Air Dryer Included
Yes
HP - Air Compressor
15.0 hp
Phase - Electrical
3
Input Voltage - Air Compressor
230V AC
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
(F)NPT Outlet
3/4 in
Max. Pressure - Air Compressor
135 psi
Tank Style - Air Compressor
Horizontal
HP
15
Tank Type
Horizontal
Free Air CFM @ Max. Pressure
53.9
Ambient Temp. Range
35 Degrees to 104 Degrees F
Phase
Three
Full Load Amps
53.0
Voltage
230
Refrigerant
R-134a
ASME Tank
Max. Pressure
135 psi
Item
Duty
Continuous
dBA @ 3 Feet
69
Motor RPM
3,550 RPM
Standards
ASME Approved
Maximum Speed
3,550 RPM
Outlet Gender
Female
Duty Cycle
Continuous
Air Tank Style
Pump Type
Rotary Screw
Enclosure Type
Totally Enclosed
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
50.4 cfm
Sound Level
69 dBA
Output Power
15 hp
Maximum Operating Pressure
135 psi
Outlet Type
NPT
Current Rating
53.0 A
Input Voltage
230V AC
Frequency
60 Hz
Description
Rotary Screw Air Compressor, Air Tank Style Horizontal, Output Power 15 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 50.4 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 120 gal, Phase Three, Input Voltage 230V AC, Air Dryer Included Yes, Pump Type Rotary Screw, Current Rating 53.0 A, Frequency 60 Hz, Maximum Speed 3,550 RPM, Duty Cycle Continuous, Sound Level 69 dBA, Enclosure Type Totally Enclosed