  • Mfr # GN820625K1--N22
  • Zoro # G1674583
/ea
Key Features
Screw Length
0.625 in
Thread Size
#8-32
Thread Size (In.)
8-32
Handle Type
Knurled Round
Overall Height
0.23 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GN820625K1--N22
Country of Origin
Costa Rica
Dimensions
Screw Length
0.625 in
Thread Size
Thread Size (In.)
Overall Height
0.23 in
Handle Dia.
5/8 in
Base Dia.
1/2 in
Handle Diameter
0.375 in
Base Height
0.17 in
Thread Length
0.625 in
Base Diameter
0.36 in
Details
Item
Hand Knob
Handle Type
Knurled Round
Handle Material
Plastic
Thread Material
Steel
Measurement System
Inch
Description
Hand Knob, Handle Type Knurled Round, Handle Material Plastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size #8-32, Handle Dia. 5/8 in, Base Dia. 1/2 in, Overall Height 0.23 in, Screw Length 0.625 in, Tap Type Not Applicable, Features Not Applicable, Seal Material Not Applicable