  • Mfr # 1192-1000AE
  • Zoro # G6550378
Key Features
Jaw Depth
3 1/2 in
SPC Output
Yes
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
Accuracy
+/-0.0047 in
Includes
Hard Plastic Case
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1192-1000AE
Country of Origin
China
Dimensions
Jaw Depth
3 1/2 in
Battery Size
CR2032
Details
Item
Offset Jaw Centerline Digital Caliper
Caliper Range
1-2-40 in /30-1000mm
SPC Output
Yes
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
Accuracy
+/-0.0047 in
Includes
Hard Plastic Case
Long Form Calibration Certificate
No
IP Rating
Not Rated
Features
Electronic Off Set Centerline Caliper
Caliper Material
Steel
Absolute Positioning
Maximum Measurement - Inch
40 in
Jaw Material
Stainless Steel
Jaw Actuation Type
Slide
Maximum Measurement - mm
1,000 mm