Mfr # 3506-1000E
Zoro # G6276757
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Resolution
0.0001"/0.001mm
Operation
Electronic
Features
Interchangeable Anvils, Carbide Measuring Faces, Automatic Power Off
Includes
(1) Battery (R44/LR44), Setting Standards
Spindle
Flat
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
3506-1000E
Country of Origin
China
Dimensions
Spindle Size
0.315 in
Anvil Size
0.315 in
Dimension Type
Inch/Metric
Spindle Diameter
0.315 in
Battery Size
LR44, SR44
Spindle Diameter1
0.315 in
Jaw Depth
22.677 in
Description
Digital Interchangeable-Anvil Outside Micrometer, Range 36 in to 40 in, 900 to 1000 mm, Resolution 0.0001 in, Accuracy +/-0.00067 in, IP Rating IP65, SPC Output Yes, Data Output Type Cabled, Wireless, Long Form Calibration Certificate No, Anvil Shape Flat, Anvil Size 0.315 in, Coolant Resistant Yes, Dimension Type Inch/Metric, Jaw Depth 22.677 in, Operation Type Digital, Thimble Type Ratchet, Anvil Material Carbide, Battery Size LR44, SR44