  • Mfr # 1150-1500E
  • Zoro # G0371750
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mechanism
Electronic
Construction
Stainless Steel
Display
LCD
Range
0 to 60 in /0 to 1500mm
Resolution
0.0005 in /0.01mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1150-1500E
Country of Origin
China
Dimensions
Height Measurement Type
1D
Details
Item
Height Gage
Mechanism
Electronic
Construction
Stainless Steel
Display
LCD
Range
0 to 60 in /0 to 1500mm
Resolution
0.0005 in /0.01mm
Base
Steel
Battery
LR44
Features
ABS/INC, Hold/Data, Inch/Millimeter, Power ON/OFF, TOL for Tolerance Measurement, Set, Zero
Counter Type
Accuracy
+/-0.005 in
Includes
Carbide Tipped Scriber, Data Output Option, Dial Test Indicator Holder
Series
Insize 1150
Description
This InSize 1150-1500E Height Gage is the perfect tool for getting accurate measurements of your workpieces. Featuring a stainless steel construction, this height gage has an LCD display with an LCD backlight. It also has ABS/INC, hold/data, inch/millimeter, power ON/OFF and TOL for tolerance measurement functions. With a 0 to 60 in /0 to 1500mm range and 0.0005 in /0.01mm resolution, it can measure heights accurately within +/-0.005 in. The battery needed to operate the height gage is included with purchase. The InSize 1150 Electronic Height Gage is the reliable instrument you will want on hand at all times.