  • Mfr # IST-10WM250
  • Zoro # G5134806
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drive Size
3/8 in
Torque Measurement Type
Inch-Pound
Primary Scale Range
50 in-lb to 250 in-lb
Primary Scale Increments
1 in-lb
Calibration Certificate Included
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IST-10WM250
Country of Origin
China
Dimensions
Drive Size
3/8 in
Overall Length
12 13/32 in
Overall Width
2 23/64 in
Details
Item
Mechanical Torque Wrench
Torque Measurement Type
Inch-Pound
Primary Scale Range
50 in-lb to 250 in-lb
Primary Scale Increments
1 in-lb
No
Includes
(1) Plastic Case
Standards
DIN ISO 6789, ASME B107.300-2010
Handle Type
Knurled
Ratcheting
Yes
Rotation
Clockwise
Accuracy
+/-3%
Wrench Material
Steel
Material
Steel
Handle Material
Primary Scale Minimum Torque
50 in-lb
Corrosion Resistant
Measurement Type
SAE
Primary Scale Maximum Torque
250 in-lb
Visual/Audible Indicators
Audible Click
Insulated
Counterclockwise Accuracy
Not Rated
Reversing
Yes
Torque Adjustability
Adjustable
Handle Color
Silver
Clockwise Accuracy
+/-3%
Torque Setting
Adjustable
Finish
Chrome
Torque Range
50 in-lb to 250 in-lb
Weight
1.81 lb
Extended Data Testing
Nonsparking
Torque Increments
1 lb-ft
Description
Mechanical Torque Wrench, Inch-Pound, Drive Size 3/8 in, Torque Range 50 in-lb to 250 in-lb, Torque Increments 1 lb-ft, Primary Scale Minimum Torque 50 in-lb, Primary Scale Maximum Torque 250 in-lb, Ratcheting Yes, Rotation Clockwise, Adjustable